فیلم یهودا و مسیح سیاه روایتی مدرن از خیانت به مسیح سیاه پوست و چپ‌گرا

فیلم یهودا و مسیح سیاه همان‌طور که از عنوانش بر می‌آید روایتی است معاصر و امروزی از خیانت یهودا به مسیح، اما این بار مسیح پوستی تیره دارد و به جای تبلیغ آموزه‌های دینی به اشاعه‌ی تفکرات چپ، آن هم از نوع مارکسیت-لنینیست می‌پردازد.

فیلم یهودا و مسیح سیاه روایتی است از نفوذ پلیس فدرال آمریکا در حزبی با گرایش مارکسیستی-لنینیستی با هدف از بین بردن رهبر حزب که توانسته بود احساسات بسیاری از جوانان سیاه‌ پوست را برای بازپس گرفتن حقوق خود جریحه‌دار کند.

مضمونی تکراری اما مخاطب‌ پسند

داستان خیانت یهودا به مسیح از جمله مضامین دینی بوده است که بارها در آثار ادبی همچون «مسیح بازمصلوب» نیکوس کازانتزاکیس و یا آثار سینمایی همچون «رفتگان» مارتین اسکورسیزی به کار گرفته شده است اما به رغم آگاهی همگان از این داستان تکراری، این مضمون در هر روایتی تازه می‌شود و مخاطب بار دیگر مسحور آن می‌شود.

فیلم یهودا و مسیح سیاه نیز تلاش کرده است این مضمون را به شیوه‌ی جدیدی در هزاره‌ی سوم روایت کند و به روی پرده‌ی سینما ببرد.

سارقی که همدست پلیس‌ها می‌شود

فیلم یهودا و مسیح سیاه دست روی بزنگاهی تاریخی در جامعه‌ی آمریکا می‌گذارد. دهه‌ی 60 میلادی جامعه‌ی آمریکا درگیر دو موضوع اساسی بود: نخست گرایش‌های کمونیستی در میان جوانان و دوم جنبش‌های سیاه‌ پوستان برای احقاق حقوق. همزمان در این دهه بود که رهبر سیاه پوستان آمریکا مارتین لوتر کینگ با سخنرانی معروفش با عنوان «رویایی دارم» بر سر زبان‌ها افتاده بود. پلس فدرال که از سمپاتی این افکار در میان سیاه پوستان بشدت هراسان است، تلاش می‌کند فردی نفوذی را وارد انجمن «پلنگ سیاه» کند.

«فرد همپتون» رهبر حزب «پلنگ سیاه» در میان جوانان شیکاگو بشدت نفوذ داشت و به دلیل شور انقلابی و افکار چپ‌گرایانه جوانان را به کشتن پلیس‌ها ترغیب می‌کرد. پلیس فدرال نیز دست روی دست نگذاشت و سارقی رنگین‌پوست را در ازای دریافت عفو به همکاری وادار کرد تا بتواند از نزدیک تحرکات وی را زیر نظر بگیرد و به این ترتیب اسب تروا را وارد قلعه‌ی دشمن کرد.

پایانی شبیه به سرنوشت یهودا برای همدست پلیس

بنابر کتاب مقدس، یهودا یکی از دوازده حواری مسیح بود که در ازای دریافت سی سکه‌ی نقره محل اختفای مسیح را به حاکمان یهودی رم نشان داد و در ادامه عیسی به طور دردناکی به صلیب کشیده شد. در کل کتاب مقدس چندین بار بیشتر از یهودا نام برده نشده است اما سراسر عبرت‌آموز است. در کتاب مقدس و در انجیل متی درباره‌ی یهودا گفته شده‌ که وی با شتاب از این عمل خود پوزش خواست و پس از بازگرداندن سی سکه نقره، خود را حلق‌آویز کرد. اتفاقی که در فیلم «یهودا و مسیح سیاه» هم می‌افتد اما با کمی تاخیر.

اعتراف و ادای دین به مارتین اسکورسیزی

شاکا کینگ کارگردانی این درام تاریخی را بر عهده داشته است. او از کارگردانان سیاه پوست و بسیار گزیده‌کار آمریکا محسوب می‌شود زیرا از سال 2013 تاکنون فقط دو فیلم را کارگردانی کرده است. او در بازنویسی فیلمنامه‌ی «یهودا و مسیح سیاه» نیز مشارکت داشته است. این فیلم به دلیل فیلمنامه‌ی خوب اقتباسی در سال 2012 نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شد.

شاکا کینگ در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرده است که ایده‌ی نخست نگارش را از فیلم «رفتگان» ماریتن اسکورسیزی وام گرفته است، فیلمی که یکی از آثار بی‌بدیل اسکورسیزی محسوب می‌شود.

همچنین در این فیلم شاهد حضور بازیگران نام آشنایی همچون لاکیت استنفیلد، دانیل کالویا و جسی پلمنز (هنوز هم بازی اهالی سینما بازی او در سریال «افسار گسیخته» را به یاد دارند) است.

شکار دو اسکار در سال 2021

فیلم یهودا و مسیح سیاه به دلیل درخشش بر پرده‌ی سینما و جلب توجه مخاطبان و منتقدان در بخش فیلمنامه، موسیقی متن، بازیگر مکمل مرد و… نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار بود که توانست در بخش موسیقی متن و بهترین بازیگر مکمل این جایزه‌ی بین‌المللی را از آن خود کند.

فیلم یهودا و مسیح سیاه را چطور ببینیم؟

این فیلم درام تاریخی را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید. در کافه مدیا تلاش کرده‌ایم سینما را همراه با فیلمهای دلخواه شما به خانه‌هایتان بیاوریم.