فیلم حمله به لنینگراد و روایت روزهای پرهیجان یک خبرنگار در دل خطر

فیلم حمله به لنینگراد یا «لنینگراد» فیلم است در ژانر جنگی محصول سال 2009 که فیلمنامه آن را الکساندر بوراوسکی نوشته و خودش هم آن را کارگردانی کرده است. این فیلم در بستر یک واقعه تاریخی روایت خود را ارائه میدهد. در طول جنگ جهانی دوم و جبهه شرقی این جنگ نیروهای آلمان نازی شهر لنینگراد را محاصره کردند. کارگردان فیلم حمله به لنینگراد در این قاب تاریخی داستانی را روایت میکند که مربوط به گرفتار شدن خبرنگاری به نام کیت دیویس در این شهر است.

ماجرای محاصره لنینگراد

در سال 1941 و روزهای پرحادثه جنگ جهانی دوم آلمان ها تلاش کردند در جبهه شرقی موفقیت های بیشتری به دست بیاورند و برای این مهم عملیات محاصره شهر لنینگراد کلید خورد. این عملیات در جبهه شرقی سرزمین های درگیر در جنگ جهانی دوم و در اتحاد جماهیر شوروی سابق رخ داد. محاصره در هشتم ماه سپتامبر شروع شد یعنی زمانی که آخرین راه ارتباطی زمینی شعر قطع شد و 872 روز طول کشید. یعنی تا ژانویه 1944.

لنینگراد آن روزها بیشتر از 3 میلیون نفر جمعیت داشت و این شهر را پایتخت دوم شوروی می‌دانستند. اهمیت شهر بیشتر از بابت وجود مراکز صنعتی و اقتصادی بود که در آن وجود داشت. درصد قابل توجهی از تولیدات صنعتی شوروی سابق محصول کارخانه های لنینگراد بود و همین مساله اهمیت آن را در نظر هر دو سمت جبهه درگیر در طول جنگ جهانی دوم بیشتر میکرد.

در اتحاد جماهیر شوروی فرماندهان نظامی تصور می‌کردند اگر خطری هم متوجه شهر لنینگراد باشد بیشتر از جنس حملات هوایی است. نظامیان انتظار حضور زمینی نیروهای آلمان نازی را نداشتند و همین نکته یک غافلگیری بزرگ را رقم زد. گامهای بعدی ارتش سرخ برای دفاع از لنینگراد بیشتر حول محور تشکیل بسیج نیروهای غیرنظامی و ایجاد استحکامات دفاعی بود.

فاجعه در محاصره لنینگراد

تا زمانی که سرمای زمستان از راه نرسیده و دریاچه لادوگا یخ نزده بود ناوگان قایق های اتحاد جماهیر شوروی می توانست مقادیری از آذوقه مورد نیاز اهالی محاصره شده را تامین کند که البته این مقدار هم برای تمام اهالی کافی نبود. با یخ زدن دریاچه کار مشکل تر هم شد. لوله های آب یخ زده در شهر هم مشکلات بهداشتی فراوانی ایجاد کردند و در دیگر سو کار مبارزه به آتش ناشی از بمباران را مشکل کرده بودند. وسایل نقلیه و حتی سورتمه هایی که اسبها آن را می کشیدند گاهی گرفتار لایه های نازک یخ می شدند و در دریاچه غرق میشدند. فاجعه روز به روز ابعاد بیشتری میگرفت. تاریخ نقل کرده است در اثر شیوع تیفوس در لنینگراد 600 هزار نفر به کام مرگ رفتند و تا سال 1943 در شهر تقریبا تمامی اسبها خورده شدند.

ستاره فیلم حمله به لنینگراد

میرا سوروینو در فیلم حمله به لنینگراد نقش کیت دیویس را به عهده دارد. خبرنگار زنی که در محاصره گرفتار می شود و برای نجات باید با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کند. میرا سوروینو بازیگر توانای آمریکایی است که کارنامه درخشانی در بازیگری دارد برای بازی در فیلم آفرودیت توانا (ساخته وودی آلن) برنده اسکار و گلدن گلوب شده است. او همچنین برای فیلم نورما جین و مریلین نامزد دریافت جایزه امی هم بوده است.

فیلم حمله به لنینگراد را چطور ببینیم؟

کافه مدیا به عنوان یک پلتفرم VOD تلاش کرده است با توجه به آنچه مخاطب میخواهد تماشا کند، فیلمها را با کیفیت عالی و با زبرنویس یا دوبله فارسی در دسترس علاقمندان به هنر هفتم قرار دهد. ما در کافه مدیا معتقدیم مخاطب باید بتواند به راحتی و در بهترین کیفیتها بتواند آثار سینمایی را با توجه به سلیقه‌اش انتخاب کند و به تماشا بنشیند. فاصله شما در کافه مدیا با تماشای آثار ماندگار سینما تنها یک کلیک است. فیلم حمله به لنینگراد هم اکنون در کافه مدیا در دسترس شماست. کلیک کنید، تماشا کنید و لذت ببرید.