فیلم کوسه در ونیز کشف راز قتل یک باستان‌شناس در زیر آب‌ها

اگر از اهالی سینما باشید و یا تماشای فیلم یکی از سرگرمی‌های شما در اوقات فراغت باشد، مطمئنا با شنیدن نام فیلم کوسه در ونیز به یاد فیلم «آرواره‌ها» اثر استیون اسپیلبرگ خواهید افتاد. تاکنون بیش از 15 فیلم معروف با موضوع کوسه ساخته شده است و این موجود عجیب دریاها بارها سوژه‌ی فیلم‌سازان بوده است. در عنوان فیلم کوسه در ونیز از این موجود شکارگر دریاها نام برده شده اما با فیلمی مافیایی مواجه هستیم. شاید به همین دلیل است که محل فیلمبرداری فیلم در «بلغارستان» بوده است نه «ونیز».

فیلم کوسه در ونیز با بازی استیون بالدوین و وانسا جوهانسون حضور دارند و دنی لرنر این فیلم را کارگردانی کرده است. «کوسه در ونیز» از جمله فیلم‌هایی بود که با بودجه‌ی کم ساخته در سال 2008 به صورت لوح فشرده در بازار عرضه شد.

کشف راز مرگ پدر در زیر آبها

در فیلم کوسه در ونیز شاهد آن هستیم که دیوید استاد دانشگاه در استرالیاست. پدرش نیز استاد باستان‌شناسی است و علاقه‌ی بسیاری به غواصی دارد. پدرش توسط گروهی آمریکایی در ونیز برای باستان‌شناسی در زیر آب استخدام شده است و در حین پیدا کردن یک لوح توسط کوسه کشته می‌شود.

دیوید برای آخرین دیدار به ونیز می‌رود و در آنجا پلیس از آنها می‌خواهد با رسانه‌ها صحبت نکرده و مرگ پدر دیوید را تصادف قلمداد کنند، اما دیوید به دنبال کشف حقیقت است.

خیابان «دل‌پیرو» و شخصیتی به نام «توتی»

فیلم «کوسه در ونیز» بیشتر جنبه‌ی سرگرمی دارد و در برخی صحنه‌ها مرتکب گاف‌هایی شده است که از نظر مخاطبان و منتقدان دور نمانده است. در یکی از این نقدها آمده است که غواصان طوری در زیر دریا با یکدیگر صحبت می‌کنند که انگار نه انگار ملزومات غواصی در دهان آنهاست.

همچنین از دیگر نکات فیلم رقابت «توتی» و «دل‌پیرو» است. یکی از شخصیت‌های فیلم «توتی» نام دارد که برای اهالی فوتبال نامی آشناست و اشاره به اسطوره‌ی تیم آث رُم دارد. در یکی از دیالوگ‌ها او از خیابان «دل‌پیرو» نام می‌برد. این اشارات نوعی تعریض به نام دو بازیگر فوتبال تیم‌های آث میلان و یونتوس است.

کوسه در ونیز یا بلغارستان

آن طور که در شناسنامه‌ی این فیلم آمده است، تمامی صحنه‌های فیلم «کوسه در ونیز» در بلغارستان فیلمبرداری شده است. از این رو شاید بهتر بود آقای کرگردان نام فیلم را «کوسه در بلغارستان» بگذارد نه «کوسه در ونیز».

در این فیلم 11 بازیگر ایفای نقش کرده‌اند که از این نظر کار فیلمبرداری آن چندان به درازا نکشیده است و کار فیلمبرداری در 35 روز به اتمام رسیده است.

کوسه استعاره‌ای از بحران اقتصادی آمریکا

البته برخی منتقدان نیز معتقدند که حضور برخی اسم‌ها در فیلم به طور استعاری و سمبلیک آورده شده است و به رغم ظاهر ساده‌ی فیلمنامه، این فیلمنامه دارای لایه‌های دیگری است. برای مثال کوسه استعاره‌ای از وضعیت اقتصادی آمریکا در سال 2008 است که در حال بلعیدن شهروندان این کشور است. در سال 2008 بحران اقتصادی آمریکا رخ داد و به تبع آن بسیاری از کسب‌و‌کارهای خصوصی فروپاشیدند و سهام شرکت‌ها در بورس بشدت افول کرد.

از سوی دیگر برخی منتقدان این فیلم را بیشتر شبیه فیلم‌های «ایندیانا جونز» می‌دانند زیرا مملو از صحنه‌های تعقیب و گریز است. صحنه‌هایی که به دلیل تکرار در فیلم‌ها به کلیشه تبدیل شده‌اند.

فیلم کوسه در ونیز را چطور ببینیم؟

این فیلم اکشن و ماجراجویانه را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید. همین حالا می توانید تنها با یک کلیک فیلم کوسه در ونیز را با دوبله فارسی و کیفیت HD تماشا کنید.