فیلم قتل عام سواره نظام روایت جنگ داخلی آمریکا

اگر از علاقه‌مندان به فیلم‌های جنگی، به ویژه جنگ داخلی آمریکا هستید و هنوز تصاویری از جنگ داخلی آمریکا را به یاد می‌آورید که در کتاب یا فیلم «بر باد رفته» آن را خوانده یا دیده‌اید، «قتل‌عام سواره‌ نظام» (Kill Cavalry) فرصت خوبی مشاهده‌ی نسخه تازه‌ای از این جنگ مهم تاریخ معاصر آمریکاست.

فیلم قتل‌عام سواره‌ نظام در سال 2021 به کارگردانی راسل دابسن و کریستوفر فوربس ساخته شد و در کنار وقایع این جنگ چهارساله به ژنرال هادسن کیل پاتریک (General Hudson Kilpatrick) می‌پردازد که نقش مهمی در جنگ داخلی آمریکا داشت. اما این ژنرال پُر آوازه‌ی آمریکایی کیست و موفق به کسب چه افتخاراتی در دوران جنگ داخلی آمریکا شده است؟

چهره‌ی دوگانه ژنرال هادسن کیل پاتریک در آمریکا

ژنرال هادسن کیل پاتریک از افسران ارتش شمال آمریکا بود که در جنگ داخلی آمریکا به دلیل شجاعت‌ها و جنگاوری‌هایش به مقام ژنرالی رسید. در جبهه‌های جنگ به او لقب «کیل کاوارلی» (کسی که سواره‌نظام را قتل‌عام می‌کرد) داده بودند زیرا در مقابل دشمنان تاکتیک‌های متهورانه‌ای اتخاذ می‌کرد و از سوی دیگر جان بسیاری از زیردستانش را برای اجرای این تاکتیک‌های جنگی به خطر می‌انداخت.

همچنین این شخصیت تاریخی چهره‌ای ژانوسی در تاریخ آمریکا دارد. ژانوس، شخصیتی در اساطیر یونان است که دو چهره دارد و با هر یک از آن‌ها به سویی می‌نگرد.  از سویی نظامیان و ارتش شمال به دلیل پیروزی‌هایش او را می‌ستایند و از سوی دیگر جنوبی‌ها به دلیل لطمات و خساراتی که به شهرها و خانه‌های آنها در ایام جنگ وارد کرد از او متنفر هستند.

ژنرال کیل پاتریک در تاریخ معاصر آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است و دژ ایالات متحده در کانال پاناما به یاد افتخارات او نامگذاری شده و لشکری مزین به نام او و دیگر سربازان هم‌رزمش شده است. همه‌ی این دلایل موجب شده تا دو کارگردان آمریکایی فیلمی به نام او و جنگ داخلی آمریکا بسازند، فیلمی که حاشیه‌هایی را هم به دنبال داشته است.

در فیلم قتل‌عام سواره‌ نظام شاهد آن هستیم که ژنرال هادسن کیل پاتریک در ماموریتی به دنبال از بین بردن ژنرال ژوزف ویلر است و مشغول نقشه کشیدن برای بیرون کشاندن این ژنرال از مواضع خود است. از قضا ژنرال ژوزف ویلر از این نقشه آگاه است و به فکر پاتک زدن به اوست.

اما جنگ داخلی آمریکا چه زمانی آغاز شد و دلایل آن چه بود و تاثیرات آن بر تاریخ معاصر آمریکا چیست؟

ملغی قانون برده‌داری و آزادی چهار میلیون برده

جنگ داخلی آمریکا در پی اختلافات میان ایالت‌های جنوبی و شمالی آمریکا بر سر لغو قانون برده‌داری در جنوب آمریکا رخ داد. ایالت‌های جنوبی آمریکا در بیانه‌ای خواهان تشکیل کنفدارسیون شدند و ایالت‌های شمالی از اتحادیه‌ی فدرال حمایت کردند و این امر موجب نزاع میان این دو گروه شد که سرانجام پس از چهار سال با پیروزی شمالی‌ها به پایان رسید.

در پایان این جنگ چهارساله نظام برده‌داری ملغی شد و چهار میلون برده سیاه‌پوست آزاد شدند. از این رو مهم‌ترین میراث جنگ داخلی آمریکا از بین رفتن برده‌داری بود که گام مهمی در دموکراسی آمریکایی محسوب می‌شود.

کارگردانی همه فن حریف در فیلم قتل عام سواره نظام

فیلم قتل‌عام سواره نظام پس از اکران با انتقاداتی مواجه شد و یکی از این انتقادات درباره‌ی نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده‌ی فیلم بود زیرا نام دابسن و فوربس در تمامی این بخش‌ها دیده می‌شد.

همچنین انتقاداتی درباره‌ی سلاح‌هایی وجود دارد که در فیلم به نمایش در می‌آید. گویا برخی از اسلحه‌هایی که نمایش داده می‌شود در آن ایام در ارتش آمریکا متداول نبوده و از این منظر کمی بی‌دقتی صورت گرفته است.

فیلم قتل‌عام سواره نظام را چطور ببینیم؟

این فیلم جنگی و تاریخی را می‌توانید در سایت کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر  VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.