«داستان پلیس: حبس»؛ بازی متفاوت جکی چان در یک درام

فیلم «داستان پلیس: حبس» (Police Story: Lock Down) که در سال 2013 ساخته شده، فیلمی در ژانر درام، هیجان‌انگیز و اکشن است. ستاره‌ی این فیلم کسی نیست جز جکی چان که در آستانه‌ی ورود به هفتمین دهه‌ی عمرش است و یکی از ثروتمندترین بازیگران عرصه‌ی سینما در جهان محسوب می‌شود.

اما اگر از طرفداران هنرهای رزمی و جکی چان هستید باید بدانید که فیلم «داستان پلیس: حبس» بسیار متفاوت از دیگر فیلم‌های جکی چان است و موجب دو دستگی در میان طرفداران او شده است.

نام تکراری اما داستانی متفاوت

«داستان پلیس» نامِ مجموعه فیلم‌هایی بود که در سال 1985 استارت خورد و چندین نسخه از آن با بازی جکی چان در نقش‌های متفاوت ساخته شد. نخستین فیلم‌های ساخته شده‌ی این مجموعه بسیار موفق بودند اما با افزایش تعداد فیلم‌های این مجموعه، از میزان محبوبیت آنها کاسته شد.

برای مخاطبان انتخاب این عنوان شاید به نوعی تکرار نوستالژی بازی این بازیگر هنگ‌کنگی در آن مجموعه فیلم‌ها بود اما پوستر فیلم و بازی متفاوت جکی چان تمام مخاطبانش را شگفت‌زده کرد.

وقتی دختر آقای پلیس گروگان گرفته می‌شود

فیلم داستان پلیس: حبس روایت دیدار پلیسی کهنه‌سوار با دخترش پس از سالها جدایی در یک کافه رستوران است. اما این ملاقات چندان به درازا نمی‌کشد و افسر پلیس جنایی و دخترش توسط گروهی به گروگان گرفته می‌شوند.

شاید با آغازی این‌ چنین، مخاطب به یاد فیلم‌های جکی چان و تلاش او برای رهایی بیفتد اما در این فیلم خبری از این ماجراها نیست و جکی چان در نقش آدمی محتاط در درامی عاطفی (البته به جز صحنه‌های مبارزه در قفس)  به ایفای نقش می‌پردازد.

دو دستگی میان طرفداران چکی جان پس از تماشای داستان پلیس: حبس

ایفای این نقش عاطفی و جدی که در آثار جکی چان بی‌سابقه محسوب می‌شود، موجب دو دستگی میان طرفداران این هنرپیشه‌ی معروف شده است. برخی نقش جدیدش را نوعی هوشیاری و تغییر ژانر تفسیر کرده‌اند که البته با بالا رفتن سن و کاهش قوای جسمانی (رسیدن به مرز ششمین دهه زندگی) نوعی تاکتیک محسوب می‌شود زیرا جکی دیگر مثل گذشته نمی‌تواند تر و فرز باشد و در صحنه‌های اکشن حضور داشته باشد. برخی دیگر از طرفداران دو آتشه‌ی این بازیگر این فیلم را مایوس‌کننده خوانده‌اند زیرا همچون گذشته صحنه‌های اکشن و زد و خورد در آن دیده نمی‌شود.

به هر حال باید بدانیم که در این فیلم قرار نیست در فیلم «داستان پلیس: حبس» چهره‌ی همیشگی جکی چان با آن لبخندهای زیرپوستی و گاها صحنه‌های طنز مواجه باشیم.

فیلمی 100 درصد چینی‌

فیلم «داستان پلیس: حبس» در پکن پایتخت چین فیلمبرداری شده و از قضا کارگردان آن، شنگ دینگ، یک چینی است و سرمایه‌گذاران فیلم نیز دو شرکت فیلم‌ساز چینی هستند.

از نظر فضای‌سازی و انتخاب محیط بازی باید گفت که فیلم فقط در کافه رستوران سپری می‌شود و تعددی در لوکیشن‌‌های فیلم وجود ندارد. با توجه به حضور بازیگران در فضای سر بسته نیز حوادث فیلم در فضایی تاریک و کم‌نور روایت می‌شود.

فیلم «داستان پلیس: حبس» فیلم‌نامه‌ای چند لایه دارد که با سپری شدن دقایق فیلم برای مخاطب باز می‌شود. این فیلم متفاوت جکی چان، نیاز به صبر و تحمل بیشتر مخاطبان دارد تا در جریان حوادث فیلم قرار گیرند.

این فیلم یک ساعت و 50 دقیقه‌ای در مدت زمان اکران نزدیک به 95 میلون دلار فروش داشته است.

فیلم داستان پلیس: حبس را چطور ببینیم؟

این فیلم جذاب و درام سینمایی را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر  VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.