فیلم سرسخت ماجرای مجری خوش‌تیپی که منتقد دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان شد

فیلم سرسخت (Irresistible) که آن را «نفوذناپذیر» و «وسوسه‌انگیز» نیز ترجمه کرده‌اند فیلمی در ژانر درام و کمدی است که نظام انتخابات سیاسی  ایالات متحده را نشانه گرفته و می‌کوشد با نگاهی طنزآمیز این موضوع را در جامعه‌ی آمریکا مورد بررسی قرار دهد.

داستان فیلم «سرسخت» درباره‌ی سیاستمدار دموکرات است که تلاش می‌کند از ظرفیت کهنه‌سربازی که در مزرعه به کار مشغول است برای حضور در انتخابات شهر و تصدی مقام شهرداری استفاده کند. کهنه‌ سرباز در ابتدا به پیچ و خم‌های مسیر سیاست آشنا نیست اما همچون آلیس در سرزیمین عجایب با مشاهده‌ی پشت پرده‌ی انتخابات آن هم در شهری کوچک بر بهت و حیرتش افزوده می‌شود.

انتخابات موضوعی سرنوشت‌ساز در ایالات متحده

انتخابات در ایالات متحده یکی از موضوعات بسیار حساس و مناقشه‌انگیز میان سینماگران است و ساخت هر نوع فیلمی در رابطه با این موضوع نگاه‌های بسیاری را به خود معطوف می‌کند و حتی بازیگران فیلم در سایه‌ی سنگین بازی در آن ممکن است سرنوشت متفاوتی پیدا کنند. نمونه‌ی بارز آن سریال «خانه‌ی کاغذی» بود که دیدیم چه بلایی سر بازیگر نقش اول آن آمد. همچنین بسیاری از فیلم‌هایی که درباره‌ی این موضوع ساخته شده‌اند نتوانسته‌اند چیزی جز نمایش کلیشه‌های سیاسی باشند.

اما نکته جالب اینجاست که کارگردان جوانی همچون جان استوارت در دومین تجربه‌ی فیلمسازی خود به سراغ چنین موضوع جنجالی می‌رود و در نخستین گام باید پرسید که چرا این کارگردان جوان دست به این اقدام زده است؟

استوارت میل از سال 2000 و با حضور در شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به عنوان طنزپرداز سیاسی و گفتن نیش و کنایه‌های سیاسی به حزب چپ و راست به شهرت رسید. پیش از آن مجری و برگزارکننده‌ شوهای تلویزیونی در شبکه‌های مختلف تلویزیونی بود. همچنین به دلیل قامت بلند و ظاهر آراسته، در سال 1999 از سوی مجله People در زمره‌ی 50 مرد خوش‌تیپ جهان قرار گرفت.

این پشتوانه‌ی سیاسی و شناخت احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات در ایالات متحده موجب شد پس از ساخت فیلم رُز واتر (Rose Water)، به سراغ انتخابات در ایالات متحده برود. نویسنده و کارگردان این فیلم جان استوارت است و استیون کارل، رُز بیرن و کریس کوپر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. این فیلم تماما در کالیفرنیا فیلمبرداری شده است. این فیلم پس از اکران تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخت.

در فیلم سرسخت قرار است چه ببینیم؟

استوارت در فیلم «سرسخت» می‌کوشد آفت‌ها و مشکلاتی را به تصویر بکشد که در حال نابودی بدنه‌ی سیاست در آمریکاست. در فیلم «سرسخت» مضامینی همچون استفاده از پول‌های کلان در انتخابات، کلاه‌برداری‌ در تبلیغات تلویزیونی کمپین‌های تبلیغاتی کاندیداها، مطالعه‌ی رفتار سیاسی رأی‌دهندگان و مصاحبه‌های نامزدها برای فریب مردم را شاهد هستیم.

استوارت در فیلم «سرسخت» به دنبال نشان دادن پشت پرده‌ی مالی بسیاری از کمپین‌های انتخاباتی است و البته این موضوع را با زبان طنز برای مخاطب بیان می‌کند، زبانی که در آن استاد است. یکی از دیالوگ‌های داستان به خوبی این فضا را به تصویر می‌کشد: «این سیستم، روشی که ما مردم را انتخاب می‌کنیم، بسیار ترسناک است. و البته بسیار فرسوده. و به نظرم با ادمه‌ی این روش سلامت عقل همه‌ی ما به خطر می‌افتد.»

انتقاد از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در سرسخت

استورات هر چند اندک تلاش می‌کند تلنگری به سیاستمداران آمریکایی بزند و از آنها بخواهد تغییری در سیستم انتخابات این کشور ایجاد کنند تا هر 4 سال یکبار مردم به دام دروغ‌های کوچک و بزرگ احزاب نیفتند.

این کارگردان زاده‌ی نیویورک، در فیلم «سرسخت» هر دو حزب فراگیر ایالات متحده را به یک چوب می‌راند و هر دوی آنها را به یک اندازه در این سیستم مقصر می‌داند.

سرسخت را چطور ببینیم؟

این فیلم جذاب و اکشن سینمایی را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر  VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید. سرسخت فیلمی است که هم مخاطبان از آن استقبال کرده‌اند هم منتقدان. کافه مدیا پیشنهاد میکند در کنار خانواده خود از دیدن این فیلم لذت ببرید.