فیلم بحران؛ روایتی مهیج و چند لایه درباره‌ی مواد مخدر

اگر از علاقه‌مندان به فیلم‌های مهیج و هیجانی با موضوع مواد مخدر هستید، فیلم بحران (Crisis) را از دست ندهید، فیلمی درباره‌ی قاچاق فنتانیل از کانادا به ایالات متحده‌ی آمریکا. ماده‌ی مخدری که تاثیرات مخربی بر جامعه‌ی آمریکا داشته و بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده در آمریکا سالانه بیش از 75 هزار نفر بر اثر مصرف این ماده‌ی مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

فنتانیل و تلفاتی بیش از جنگ ویتنام

فنتانیل (شبه مورفین بسیار قوی) نوعی ماده‌ی مخدر است که برای نخستین بار در 1960 میلادی برای بیهوش کردن بیماران در اتاق‌های عمل مورد استفاده قرار گرفت و به دلیل تاثیر بالای آن در تسکین درد مصرف آن بشدت رواج یافت. این ماده‌ی مخدر همچون مورفین ریشه‌ی گیاهی ندارد بلکه در آزمایشگاه تولید می‌شود و 100 برابر مورفین و 80 برابر هروئین قدرت تاثیرگذاری دارد. به همین دلیل تولید آن در آزمایشگاه‌های زیرزمینی مورد توجه کارتل‌های مواد مخدر قرار گرفت.

بر اساس آمار بدست آمده در آمریکا در سال 2021 بیش از 75 نفر در آمریکا به دلیل مصرف این ماده‌ی مخدر جان خود را از دست داده‌اند. تعداد تلفات این ماده‌ی مخدر در طول دو سال بیش از تعداد کشته‌شدگان در جنگ ویتنام (158 هزار نفر) بوده است.

روایت غیرخطی و چند لایه‌ی فیلم بحران

فیلم بحران از آن دسته فیلم‌هایی است که همزمان چند روایت با هم پیش‌ می‌روند و سرانجام این روایت‌ها در نقطه‌ای با هم تلاقی پیدا می‌کنند. مردی که به قاچاق فنتانیل از کانادا به آمریکا مشغول است، طراح ساختمانی که دوران نقاهت از بیماری را سپری می‌کند و با مرگ پسرش به همدستی پسرش با قاچاقچیان مواد مخدر پی می‌برد و استاد دانشگاهی که با افشاگری‌های غیرمنتظره‌ی کارفرمای تحقیقاتی خود در جدال است زیرا از انتشار وسیع دارویی در هراس است که از جمله عوارض منفی آن اعتیاد سریع به این داروست.

به نظر برخی منتقدان  فیلم بحران درونمایه‌ای همچون فیلم‌های ترافیک (2000)، نفوذی(1999) و میامی وایس(2006) دارد، فیلم‌های درخشانی که در ارتباط با موضوع مواد مخدر ساخته شده‌اند. فیلم‌هایی که به دلیل فیلمنامه‌های درخشان به سرعت مورد توجه دیگر فیلمنامه‌نویسان قرار گرفتند.

نویسنده‌ای که در بحران کارگردان شد

نیکولاس جارکی، نویسنده و کارگردان 43 ساله‌ی آمریکایی، نویسندگی و کارگردانی فیلم بحران را بر عهده داشته است. جارکی فارغ‌التحصیل از دانشکده‌ی فیلم نیویورک، فعالیت سینمایی خود را با کارگردانی موزیک ویدئو و کلیپ‌های تبلیغاتی شروع کرد و در سال 2001 کتابی با عنوان «چطور 20 کارگردان فیلم کار خود را آغاز کردند» منتشر کرد.

از «سرزمین رویاها» تا «بحران»

عنوان اصلی فیلم «سرزمین رویاها» نام داشت اما اندکی پیش از اکران فیلم برای جلوگیری از سردرگمی مخاطبان با دیگر فیلمی با همین عنوان که در سال 2019 تولید شده بود، عنوان فیلم به بحران تغییر کرد.

فیلم بحران محصول مشترک کانادا و بلژیک است و در مونترال و کبک کانادا فیلمبرداری شده است. این فیلم دو ساعته در سراسر جهان نزدیک به یک میلون و صد هزار دلار فروش داشته است.

گری اولدمن، آرمی همر و اوانجلی لیلی، گرگ کینر، میشل رودریگز، لوک ایوانز، لی‌لی-رز دپ و ورونیکا فرس از جمله بازیگران سرشناسی هستند که در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند. بازی گری اولد من در فیلم «جی‌اف‌کی»، آرمی همر در فیلم «شبکه اجتماعی» بازی  اونجلینا لیلی در سریال Lost در نقش کیت برای علاقه‌مندان به سینما از یاد نرفته است.

فیلم بحران را چطور ببینیم؟

فیلم مهیج و معمایی بحران را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر  VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.