فیلم تندر گرمسیری نگاهی انتقادی و طعنه‌آمیز به جنگ ویتنام

فیلم تندر گرمسیری (Tropic Thunder) که به «تندر استوایی» نیز ترجمه شده است فیلمی در ژانر کمدی و اکشن و مملو از حوادث و اتفاقات خنده‌دار است. فیلمی که در کنار حضور بازیگران ژانر کمدی، شاهد حضور کوتاه اما دیدنی «تام کروز» ستاره‌ی خوش‌تیپ هالیوود با ظاهری عجیب و غریب است.

«بن استیلر» در جنگل‌های جنوب شرقی آسیا

«بن استیلر» نویسنده و بازیگر اصلی فیلم تندر گرمسیری تلاش کرده است نگاه متفاوتی به مقوله‌ی جنگ به ویژه جنگ ویتنام داشته باشد و از منظر کمدی به آن بپردازد. داستان فیلم تندر گرمسیری درباره‌ی گروهی از بازیگران است که برای تمرین جهت نقش‌آفرینی در فیلم بعدی خود مجبور می‌شوند به جنگل‌های استوایی سفر کنند. اما این بازیگران بی‌اطلاع از حوادثی که قرار است به قیمت جان آنها تمام شود قدم به جنگل می‌گذارند.

آمریکا و مقوله‌ای به نام «جنگ ویتنام»

جنگ ویتنام از سوژه‌های فیلم‌سازان مشهور هالیوودی بوده است و هر از چند گاهی فیلمی درباره‌ی این جنگ ساخته می‌شود و در همه‌ی آنها به حضور سربازان آمریکایی در ویتنام و مبارزه با گسترش کمونیسم اشاره شده است. همچنین کارگردانان بزرگی همچون کلینت ایست‌وود هم در کارنامه‌ی هنری خود فیلمی با این موضوع دارند.

شاید یکی از فیلم‌های خاطره‌ساز که نگاه متفاوتی به جنگ ویتنام داشت «گانگستر آمریکایی» بود که به قاچاق مواد مخدر با استفاده از تابوت سربازان کشته شده‌ی آمریکایی در جنگ ویتنام بود. «بن استیلر» نیز در فیلم تندر گرمسیری کوشیده است نگاه متفاوتی به جنگ ویتنام داشته باشد و این بار از منظر طنز و کمدی به این مقوله پرداخته است.

رابرت داونی و نامزدی برای کسب اسکار برای ایفای نقش در فیلم تندر گرمسیری

در فیلم تندر گرمسیریحضور بازیگران سرشناس و رقابت آنها برای ایفای نقشی بهتر و متفاوت بشدت به چشم می‌خورد. رابرت داونی برای ایفای نقش سرباز آمریکایی-آفریقایی تلاش چشمگیری می‌‌کند و سختی‌های بیشتری به خود تحمیل می‌کند. نقش رابرت داونی در فیلم «تندر گرمسیری» کاملا غیرعادی و تکان‌دهنده است. این تلاش او از چشم داوران جایزه اسکار به دور نماند و او نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل انتخاب شد.

گریم سنگین تام کروز و ایفای نقش شخصیتی عجیب در فیلم تندر گرمسیری

از سوی دیگر شاهد حضور کوتاه اما عجیب تام کروز، هنرپیشه‌ی مشهور هالیوود، در فیلم تندر گرمسیری هستیم. او که همواره نقش اصلی فیلم‌ها را ایفا می‌کند در این فیلم حضور کوتاهی دارد و نقش مدیری دیوانه را‌ ایفا می‌کند. البته در این فیلم خبری از ظاهر خوش‌تیپ او نیست بلکه با تام کروزی مواجه هستیم که وسط سرش مو ندارد و عینک به چشم دارد. به نظر منتقدان تام کروز در فیلم «تندر گرمسیری» عملکرد بسیار موفقی داشت. همچنین منتقدان سینمایی روزنامه‌ی گاردین این فیلم را در فهرست 10 فیلم برتر این ستاره‌ی هالیوودی قرار داده‌اند.

«بن استیلر» کارگردان فیلم «تندر گرمسیری» درباره‌ی ایفای نقش تام کروز اعلام کرده است: شخصیت گروسمن ساخته و پرداخته‌ی تام کروز بود. همچنین تام کروز در این نقش گریم سنگینی داشت که شامل طاسی وسط سر، موی اضافه روی سینه و دست بود اما خودش پیشنهاد داد روی دستش نیز پروتز قرار گیرد تا کمی زمخت‌تر شود.

رکورد 13 هفته فیلمبرداری در هاوایی

فیلم «تندر گرمسیری» محصول مشترک سه کشور آمریکا، انگلیس و آلمان است. فیلمبرداری این فیلم در یکی از جزایر هاوایی در سال 2007 انجام شد و فیلمبرداری آن 13 هفته به طول کشید. این میزان زمان برای فیلمبرداری یک اثر بسیار طولانی است و هنوز هم رکورد بالاترین زمان فیلمبرداری در آن جزیره محسوب می‌شود.

هزینه‌ی تولید فیلم «تندر گرمسیری» نزدیک به 90 میلیون دلار اعلام شده است و پس از اکران در سینماها توانست نزدیک به 195 میلیون دلار فروش داشته باشد.

فیلم تندر گرمسیری را چطور ببینیم؟

این فیلم کمدی و اکشن سینمایی را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید. کافه مدیا تلاش کرده است تا مخاطبان به راحتی بتوانند به فیلمهای مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند و تنها با یک کلیک آن را تماشا کنند.