فیلم سرزمین هیچ‌کس: وسترنی در راه تعالی شخصیت

فیلم سرزمین هیچ‌کس (No Man’s Land) یا «سرزمین ممنوعه» فیلمی اکشن و ماجراجویانه درباره‌ی کشتن و عذاب و وجدان پس از آن است. فیلمی که در آن بر خلاف نسل قدیم فیلم‌های وسترن خبری از صحنه‌های تیراندازی و هفت‌تیرکشی کابوی‌های آمریکایی نیست بلکه کابوی داستان ما قرار است درس اخلاق بدهد.

مرز مکزیک و ایالات متحده؛ سرزمین ممنوعه

فیلم «سرزمین هیچ‌کس»  در مرز بین ایالات متحده و مکزیک رخ می‌دهد. خانواده‌ای آمریکایی به دامداری مشغولند و با پرورش گاو و تربیت اسب زندگی را می‌گذرانند و به دلیل رگ و ریشه تگزاسی خود به ورزش کردن علاقه زیادی دارند. جکسون، پسر خانواده، بشدت به ورزش علاقه دارد و به دلیل درخشش در ورزش بیسبال قصد دارد به تیمی در نیویورک ملحق شود.

همچنین مردان خانواده برخی شب‌ها همراه با گروهی شبه نظامی به نگهبانی می‌پردازند و مهاجران غیرقانونی را به گشت‌های مرزی تحویل می‌دهند. شبی جکسون و پدرش در حال گشت هستند که به پسری مهاجری مکزیکی برخورد می‌کند و در حین تعقیب و گریز، جکسون از پشت به او شلیک می‌کند و موجب مرگش می‌شود. این اتفاق تاثیر عمیقی روی او می‌گذارد اما پدر خانواده تلاش می‌کند تقصیر را به گردن بگیرد تا فرزندش زندگی راحتی داشته باشد. جکسون که عذاب وجدان زیادی را تحمل می‌کند از خانه می‌گریزد و با عبور از ریو گرانده به آن سوی مرز می‌رود تا تقاص گناهش را در مکزیک بپردازد.

در آن سوی مرز خیلی زود با مکزیک و مردمان آن بیشتر آشنا می‌شود. او مزد‌بگیر یک خانواده‌ی طبقه متوسط می‌شود و رابطه‌ای عاشقانه با دختر زیبای خانواده پیدا می‌کند. همزمان او سعی می‌کند به دام نیفتد زیرا پدرِ پسر کشته شده در جستجوی اوست تا او انتقام خون پسرش را بگیرد.

داستان تعالی شخصیت

فیلم سرزمین هیچ‌کس داستان تعالی شخصیت است زیرا شخصیت اصلی داستان قرار نیست همچون دیگر فیلم‌های وسترن نسبت به قتل نوجوان بی‌تفاوت بماند و دلیل مرگش را تخطی از قانون اعلام کند.

در این نگاه انسان‌گرایانه کارگردان می‌کوشد با نشان دادن نماهایی از زندگی در مکزیک و آداب و رسوم و منظره‌های طبیعی این دو فرهنگ را در کنار هم قرار دهد به جای تخاصم به تفاهم برسد.

این فیلم تحت تاثیر تنش‌های امریکا و مکزیک درباره‌ی مهاجران ساخته شده است. فیلم سرزمین هیچ‌کس می‌خواهد تلنگری به مخاطب بزند. آیا مردمی که تصور می‌کنید متفاوتند، تفاوت‌های بسیاری با شما دارند؟

مکزیک؛ چقدر دور از خدا

افرادی که آشنایی اندکی با تاریخ مکزیک دارند، بلافاصله نام این جمله‌ی معروف می‌افتند: «مکزیک چقدر دور از خدا و چقدر نزدیک به ایالات متحده». همین جمله‌ی کوتاه بیانگر سالها رنج مردم مکزیک و ستم‌هایی است که در قرن‌های گذشته از سر گذرانده‌اند.

البته در سالهای اخیر گسترش روند مهاجرت مردمان آمریکای لاتین به سوی ایالات متحده (سرزمین فرصت‌ها) موجب شده تا اتفاقات ناگوار انسانی بسیاری در این مرز سه هزار کیلومتری رخ دهد و فجایع انسانی بیشماری رخ دهد.

این موضوع به این منجر شده تا نگاه جدیدی میان فیلمسازان درباره‌ی این پدیده ایجاد شود. بی‌شک آلخاندرو گونسالس ایناریتو (کارگردان سه‌گانه‌ی مشهور عشق سگی، بابل و 21 گرم) سهم مهمی در این نوع نگاه داشته و فیلم مستند او با عنوان «گوشت و شن» تلاش کرده است به این پدیده از زاویه‌ی دیگری نگاه کند. فیلم «سرزمین هیچ‌کس» نیز در زمره‌ی این آثار سینمایی قرار می‌گیرد.

فیلم سرزمین هیچ‌کس با بودجه‌ای اندک و بازیگران نه چندان نام آشنای آمریکا ساخته شده است. کنور آلِی کارگردانی این فیلم را بر عهده داشته که از کارگردانان جوان آمریکاست.

این فیلم تقریبا دو ساعته در مکزیک ساخته شده است و کمپانی مارگیت سرمایه‌گذار آن بوده است.

«سرزمین هیچ‌کس» را چطور ببینیم؟

این فیلم جذاب و اکشن سینمایی را می‌توانید در سایت کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر  VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.