فیلم جنجال محض روایت اعتراضات مردمی مالت برای استقلال از زیر یوغ انگلیس

فیلم جنجال محض Just Noise که بعد از اکران نامش تغییر یافت و به «خون روی تاج» Blood on the Crown تغییر یافت، درامی تاریخی درباره‌ی تلاش مردم جزیره‌ی مالت برای بیرون آمدن از زیر یوغ استعمار انگلیس است که در سال 1919 به وقوع پیوست.

از نکات برجسته‌ی این فیلم جنجال محض فیلمنامه‌ی آن است که به گفته‌ی منتقدان بسیار هوشمندانه نوشته شده است و آن را با فیلم‌نامه‌ی فیلم درخشان «شجاع دل» با کارگردانی «مل گیبسون» مقایسه کرده‌اند. همچنین در فیلم جنجال محض «مالکوم مک دوئل» و «هاروی کیتر» ایفای نقش می‌کنند.

«جنجال محض» را کارگردانی ایتالیایی به نام داوید فراریو کارگردانی کرده است که از سال 2000 به این سو در حوزه فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی در ایتالیا مشغول به فعالیت است. ژان پیر ماگرو نیز نگارش فیلم‌نامه‌ی فیلم را نگاشته است.

سه کشور آمریکا، کانادا و مالت در این فیلم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تمام لوکیشن‌های فیلم در جزیره‌ی مالت فیلمبرداری شده است.

«مالت» دقیقا کجاست؟

شاید کسانی که کمتر با نقشه‌ی جغرافیا سر و کار داشته‌اند، این سوال ایجاد شود که مالت در کجا جغرافیای این جهان قرار دارد و چه تاریخچه‌ای دارد.

مالت جزیره‌‌ای است به مساحت 316 کیلومتر مربع (تقریبا دو برابر مساحت استان هراسان جنوبی) که در جنوب دریای مدیترانه قرار دارد و به زحمت 400 هزار نفر جمعیت دارد.

این جزیره‌ی تاریخی از پیش از میلاد مسیح به دلیل موقعیت استراتژیک محل رقابت میان تمدن‌های یونان، رُم، کارتاژ و فینیقی‌ بود و بعد میلاد مسیح نیز بر سر تصاحب آن میان مسیحیان و مسلمانان جنگ بود. در قرن بیستم نیز بین انگلیس و فرانسه بر سر تملک آن جدال‌هایی رخ داده است.

از قضا داستان فیلم جنجال محض به شورش مردم مالت در سال 1919 علیه انگلیسی‌ها برای استقلال مربوط می‌شود. اعتراضی که توسط انگلیسی‌ها سرکوب شد اما با گذشت به نقطه‌ی عطفی در تاریخ کشور مالت تبدیل شد به طوری که بعدها یکی از اعیاد روز ملی استقلال مالت لقب گرفت.

فیلم جنجال محض یا تلاش برای استقلال؟

در میان مورخان رسمی و مورخان غیر رسمی همواره جدالی بر سر واژه‌ی «شورش» و «اعتراض» وجود داشته است. مورخان رسمی در نوشته‌های خود تلاش می‌کنند اعتراضات مردمی را به «شورش» تقلیل دهند و از سوی دیگر مورخان غیر رسمی می‌کوشند از واژه‌ی «اعتراض» برای توصیف نارضایتی‌ها بهره برند.

در فیلم جنجال محض همان طور که از عنوان آن بر می‌آید تلاش می‌شود، اعتراضات مردمی از سوی انگلیسی‌ها به «همهمه» و «غوغاسالاری» تقلیل پیدا کند اما حقیقت داستان نبرد مردم مالت برای استقلال از استعمار انگلیس در سال 1919 است.

در میانه‌ی جنگ جهانی اول (1918-1914) مالت به «پرستار دریای مدیترانه» شهرت یافته بود زیرا بسیاری از زخمی‌های انگلیسی برای مداوا روانه‌ی این جزیره می‌شدند و دوران نقاهت را در آنجا می‌گذراندند.

در هفتم ژوئن 1919 و بعد از پایان جنگ جهانی اول، انگلیسی‌ها به جای جبران خدمات مالتی‌ها در جنگ، مالیات این کشور را افزایش دادند که این موجب خشم مردم مالت و اعتراض آنها شد. با ادامه‌ی اعتراضات مردم مالت، دولت انگلیس ارتشی را برای سرکوب مردم روانه‌ی مالت می‌کند. این در حالی است که کاملا این موضوع را در رسانه‌های انگلیسی درز می‌گیرد و هیچ اخباری درباره‌ی آن در رسانه‌ها منتشر نمی‌شود.

در ادامه‌ی اعتراضات مردم مالت نبردی خونین با نیروهای انگلیسی در می‌گیرد و صدها نفر به اتهام آتش‌افروزی و خرابکاری به زندان می‌افتند.

فیلم جنجال محض را چطور ببینیم؟

این درام تاریخی را می‌توانید در سایت کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.