فیلم مردان کمپانی و تلاش برای بقا پس از بحران اقتصادی

فیلم مردان کمپانی (The Company Men) که با عنوان «سوداگران» نیز ترجمه شده است درامی است به کارگردانی جان ولس و بازی ستارگانی همچون بن افلک، کریس کوپر و تامی لی جونز که در سال 2010 به روی پرده‌ی نقره‌ای رفت.

فیلم مردان کمپانی روایتگر بحران اقتصادی آمریکا در سال 2008 و تاثیر آن بر سه شخصیت اصلی این داستان است که چطور این شرایط اقتصادی موجب به هم ریختن نظم معمول زندگی آنها می‌شود و این بر زندگی خانوادگی آنها تاثیر می‌گذارد اما آنها تسلیم نمی‌شوند و به زندگی خود ادامه می‌دهند.

بحران اقتصادی 2008 و تبعات آن بر جامعه

بحران اقتصادی 2008 در آمریکا بی‌شک از تاریک‌ترین اتفاقات نیم قرن اخیر این کشور به حساب می‌آید. بدهی‌های سنگین بانکها، بیکار شدن مردم، کاهش تولید، افزایش خشونت و… تنها گوشه‌ای از پیامدهای این بحران اقتصادی بود.

فیلم مردان کمپانی به خوبی نتیجه تاثیرات بحران اقتصادی بر یک خانواده متوسط آمریکایی را ترسیم می‌کند. شخصیت‌های داستان که همگی از نظر عموم یک زندگی خوب دارند، ناگهان به دلایلی که برای آنها روشن نیست از کار بیکار می‌شوند و کسی هم پاسخی به آنها نمی‌دهد. در چنین شرایطی هر یک از شخصیت‌ها مجبور است با شرایط جدید کنار بیایید و شغل دیگری را برای خود دست و پا کند.

هوشمندی کارگردان در انتخاب سوژه در فیلم مردان کمپانی

جان ولس کارگردان فیلم مردان کمپانی تلاش کرده فیلمش به یک اثر سیاسی تبدیل نشود. او فارغ از بحث‌های سیاسی روز دربا‌ره‌ی دلایل داخلی یا خارجی این بحران یا بسیاری از بحث‌های کسل‌کننده‌ی دیگر، تمرکزش را بر انسان‌هایی گذاشته که زندگی‌شان به دلیل بروز این بحران اقتصادی دستخوش تغییر شده و باید تلاش کنند زندگی خود را نجات دهند.

در فیلم مردان کمپانی کارگردان به دنبال دلیل این بحران اقتصادی نیست و ما فقط شخصیت‌هایی را در فیلم می‌بینیم که از کار بیکار شده‌اند. این فیلم به دنبال فضاسازی برای یاس و ناامیدی نیست بلکه به مخاطب این پیام را متبادر می‌کند که در هر شرایطی به زندگی خود ادامه دهد و هدف‌هایش را به دلیل شرایط اقتصادی فراموش نکند. از دیگر موفقیت‌های آقای کارگردان شخصیت‌های داستانی و بازی خوب آنها بوده است که البته بخشی از آن به دلیل انتخاب بازیگران پُر تجربه و نامدار سینماست.

برای مثال، بن افلک بازیگری حرفه‌ای است که تا کنون بارها و بارها مزیت‌های خود را به بینندگان اثبات کرده است. او چهره‌ای مصمم و قوی با احساساتی عمیق و قابل درک دارد. دو جایزه اسکار و چند ده جایزه معتبر دیگر نشانه مهارت‌های اوست.

جوایز بین‌المللی برای فیلم مردان کمپانی

فیلم مردان کمپانی در یازده جایزه‌ی بین‌المللی نامزد دریافت جایزه شد و موفق به کسب دو جایزه بهترین کارگردان و بهترین فیلم‌نامه در جهان شد. همچنین نقدهای خوبی بر این فیلم شد و بسیاری از منتقدان مردان کمپانی را فیلم خوبی در انعکاس شرایط آمریکای پس از بحران توصیف کردند و حتی یکی از منتقدان مجله‌ی نیویورکر آن را در فهرست بهترین فیلم‌های سال 2010 آمریکا قرار داد.

این فیلم پیام‌های بسیاری برای مخاطب خود در مواجهه با بحران و تلاش برای کنار آمدن و آماده شده برای زندگی در دنیای پس از فاجعه دارد. به همین دلیل منتقدان استقبال خوبی از این فیلم کردند. این فیلم با بودجه‌ی 15 میلیون دلار ساخته شد اما در گیشه فروش چندان خوبی را تجربه نکرد اما بیشتر منتقدان نگاه خوبی به این فیلم داشتند.

فیلم مردان کمپانی را چطور ببینیم؟

این درام سینمایی را می‌توانید در سایت کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید. پلتفرمهای VOD مانند کافه مدیا تلاش کرده‌اند مفهوم سینما را گسترش داده و زمان تماشا، جغرافیا و انتخاب فیلم را کاملا با ذائقه مخاطب هماهنگ کنند. کلید کنید، تماشا کنید و همراه با کافه مدیا در جادوی سینما سفر کنید..