فیلم شهروند مطیع قانون داستان مردی به دنبال احقاق حقوق از دست رفته

فیلم شهروند مطیع قانون فیلمی در ژانر اکشن و جنایی است که نظام قضایی آمریکا را نشانه رفته است و قهرمان داستان در پی احقاق حقی است که دادگاه آن را به حاشیه رانده است.

فلیکس گری گِری (F. Gary Gray)کارگردان فیلم شهروند مطیع قانون از کارگردانان سیاه‌پوست گزیده‌کار آمریکایی است. این کارگردان سیاه‌پوست در مدت سه دهه فعالیت اثار کمی را به روی پرده برده است و در کارنامه‌ی او کارگردانی آثاری همچون «مردان سیاه‌پوش»، «مذاکره‌کننده» و «یک مرد تنها» دیده می‌شود.

نگاهی به داستان فیلم شهروند مطیع قانون

ماجرای فیلم شهروند مطیع قانون با دزدی دو سارق از خانه‌ی زوجی آغاز می‌شود‌ که در حین این سرقت زن و بچه‌ی صاحبخانه کشته می‌شوند و صاحبخانه نیز بشدت مجروح می‌شود.

این دو سارق پس از مدتی دستگیر می‌شوند و به دلیل شکایت صاحبخانه به زندان می‌افتند. از آنجا که شاکی تنها فرد شاهد ماجرای قتل همسر و فرزندش بوده شکایت او پذیرفته نمی‌شود زیرا بر اساس قوانین آمریکا یک فرد نمی‌تواند همزمان شاکی و شاهد باشد. به همین دلیل پس از مدتی قاتل از زندان آزاد می‌شود و همسر مقتول به دنبال اجرای عدالت می‌رود.

مردی مسلط به تمام راه‌های فرار از قانون

موضوع اصلی فیلم شهروند مطیع قانون انتقاد از نظام قضایی آمریکاست. تا اواسط فیلم این موضوع پیرنگ اصلی داستان را تشکیل می‌دهد اما در ادامه فیلم به آثار معمایی-جنایی شباهت دارد و حتی صحنه‌های هیجان انگیز نیز چاشنی کار شده است.

فیلم شهروند قانون‌مدار عنوانی بسیار کنایه‌آمیز دارد اما بسیار خوش ساخت است و البته همانند بیشتر فیلم‌هایی که در این ژانر ساخته می‌شوند کمی اغراق‌آمیز است به طوری که شخصیت اول داستان بسیار باهوش‌تر از پلیس‌ها می‌شود.

شخصیت اصلی داستان که ده سال تمام را به مطالعه‌ی کتاب‌های حقوقی گذرانده و نقاط ضعف قانون وگریزگاه‌های احتمالی را یافته است، بازی جدیدی را طراحی کرده و دستگاه قضایی و پلیس را سردر گم می‌کند.

نکته‌ی‌ جالب فیلم شهروند مطیع قانون

نکته‌ی جالب توجه فیلم شهروند مطیع قانون نحوه‌ی فرار از زندان است. همواره با شنیدن فرار از زندان به یاد سریال معروف «فرار از زندان» یا «پاپیون» و طراحی نقشه اولیه از شرایط زندان و همدستی افراد و …. برای فرار از زندان می‌افتیم اما در این فیلم با روشی متفاوت مواجه هستیم.

در این گونه آثار همواره تلاش می‌شود تونلی از داخل زندان به بیرون زندان حفر شود اما در فیلم «شهروند مطیع قانون» می‌بینیم که شخصیت اصلی داستان، کلاید، از بیرون تونلی به سمت زندان حفر کرده است و پس از زندانی شدن از تونل از پیش حفر شده برای ورود و خروج از زندان استفاده می‌کند و این موضوعی است که پلیس‌ها قادر به شناسایی آن نیستند.

سانسور 8 دقیقه از فیلم در هندوستان

در فیلم «شهروند مطیع قانون» جرارد باتلر، جیمی فاکس، لسلی بیب و… ایفای نقش می‌کنند. تولید این فیلم در سال 2008 آغاز شد و یکسال پس از آن اکران شد. هزینه‌ی ساخت این فیلم 50 میلیون دلار بود و توانست در ایامی که روی پرده بود 129 میلیون دلار فروش داشته باشد. همچنین توانست در پنج جشنواره‌ی بین‌المللی نامزد دریافت جایزه شود و برنده‌ی سه جایزه شد.

البته این فیلم حاشیه‌هایی هم داشته است و یکی از آنها سانسور 8 دقیقه از فیلم در نسخه‌ی نمایش داده شده در هند است. همچنین بیشتر منتقدان نسبت به پایان‌بندی فیلم نیز انتقادی داشته‌اند.

«شهروند مطیع قانون» را چطور ببینیم؟

این فیلم اکشن و جنایی را می‌توانید در سایت کافه مدیا رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید فیلمهای مورد نظرتان را با کیفیت HD و دوبله فارسی تماشا کنید. ما تلاش کرده ایم جادوی هنر هفتم را در جغرافیای دلخواه شما و زمانی که انتخاب کنید حاضر کنیم