فیلم سرزمین خواب داستان تبهکاری در جستجوی تحققِ رویای «نمو»

اقتباس خوب از یک اثر همواره از موضوعاتی است که در ساخت فیلم‌ به آن توجه می‌شود. آثاری همچون «بتمن» و «مرد عنکبوتی» و آثار کلاسیکی همچون نمایشنامه‌های شکسپیر به دلیل روایت خوب آنها بارها قابلیت اقتباس دارند اما در مقابل آثاری را داریم که ممکن است اقتباس‌های بسیاری از آنها شده باشد اما هنوز ادای دینی به آنها نشده است. فیلم سرزمین خواب از جمله این آثار است که روایت سر راستی دارد اما اقتباس‌هایی که از اثر مادر و اصلی شده بود تا پیش از این نتوانسته بود حق کلام را ادا کند.
همین موضوع بود که کمپانی «چرنین اینترتینمت» را بر آن داشت تا با هزینه‌ای 150 میلیون دلاری به سراغ اقتباس دیگری از این اثر کلاسیک برود که برای نخستین بار در سال 1905 منتشر شده بود. کار ساخت این فیلم با حضور کارگردانی به نام «فرانسیس لارنس» که اصالتا اتریشی دارد در سال 2020 آغاز شد.
این فیلم در سال 2022 اکران و از طریق نتفلیکس در سراسر جهان عرضه شد و بازی درخشان «جسون موموآ» نگاه‌ منتقدان را به این فیلم جلب کرد.

اقتباس‌ از اثری صد ساله

داستان این فیلم برای نخستین بار در اوایل قرن بیستم در مجله‌ای کمیک منتشر شد. «نمو کوچولو در سرزمین خواب» عنوان این اثر کمیک بود که «زیناس وینسور مک‌کی» آن را نوشت و برای نخستین بار در سال 1905 منتشر شد.
بیش از یک قرن از انتشار این داستان مصور می‌گذرد و پیش از این دو بار از این داستان برای ساخت اثری اقتباس شده بود اما آثار موفقی نبودند. ابتدا در سال 1984، یک نسخه‌ی اروپایی با عنوان Dream One به کارگردانی «جان بورمن» از روی این داستان ساخته شد و نتوانست نظر منتقدان را به خود جلب کند، هرچند هزینه‌‌های بسیاری برای ساخت فیلم شده بود.
چند سال بعد هم انیمیشنی با همکاری ژاپنی‌ها و آمریکایی‌ها با ‌نام «نمو کوچولو: ماجراهای سرزمین خواب» ساخته شد که آن هم تجربه‌ای جز شکست نصیبش نشد. از این رو همه‌ی تلاش‌های پیشینیان برای به تصویر کشیدن این اثر چیزی جز ناکامی نداشت.

نمو کوچولو در آروزی دیدار پدر

داستان این کمیک درباره‌ی دختری است به نام «نمو». دختری که همراه پدرش در یک فانوس دریایی در جزیره‌ای زندگی می‌کند. «نمو» مادر ندارد و به همین دلیل پدرش در کنار وظایف پدری تلاش می‌کند جای خالی مادر را هم پر کند.
رابطه‌ی این دو بسیار خوب پیش ‌می‌رود تا اینکه پدر «نمو» برای انجام ماموریتی از فانوس دریایی خارج می‌شود و دیگر باز نمی‌گردد. پس از این ماجرا، اهالی آن جزیره دختر را به عمویش می‌دهند تا قیم او باشد. «نمو» اصلا به این کار رضایت ندارد اما چاره‌ای جز زندگی در محیط جدید ندارد. زندگی در محیط جدید موجب نمی‌شود امیدش به دیدار مجدد پدر را از دست بدهد.
او در آرزوی این رویاست که روزی با تبهکاری به نام «فلیپ» با بازی «جسیون موموآ» آشنا می‌شود. آنها پس از دوستی تصمیم می‌گیرند به سراغ رویای «نمو» بروند و سفری پر حادثه را آغاز می‌کنند.

نقش متفاوت «جیسون موموآ»

«جیسون موموآ» در فیلم سرزمین خواب بر خلاف آثار پیشین که رنگ و بوی خشونت دارد یا صحنه‌های پر زدو خورد، تلاش کرده است نقش مردی فداکار را برای تحقق رویای دختری کوچک ایفا کند.
از این نظر جنس بازی «جیسون» در مقایسه با دیگر فیلم‌هایش بسیار متفاوت است و همین تفاوت توانسته است بسیاری از علاقه‌مندان به او را روانه‌ی سینماها کند.

فیلم سرزمین خواب را چطور ببینیم؟

این درام عاطفی و خانوادگی را می‌توانید در رسانه کافه مدیا با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD تلاش کرده است تا سبد متنوعی از آثار ماندگار و همچنین فیلمهای روز سینما را در ژانرهای مختلف به مخاطبان ارائه کند. طرفدار فیلمهایی مثل فیلم گلادیاتور در ژانر حماسی باشید یا علاقمند به فیلمی مثل فیلم ترول در ژانر هیولایی، ما در کافه مدیا تلاش کرده‌ایم میزبان لحظات ماندگار شما باشیم. همراهتان هستیم تا تماشای آنلاین فیلم برایتان تجربه‌ای به یادماندنی شود