فیلم بازپرداخت و موفقیت‌های چشمگیر برای کارگردانی آماتور و دستیار اسکورسیزی

فیلم بازپرداخت (تقاص) (Payback) از آن دسته فیلم‌های ژانر اکشن و هیجان‌انگیز است که با بودجه‌ای کم ساخته شده اما موفقیت‌های بسیاری برای جوزف منش، کارگردان، نویسنده و همچنین تهیه‌کننده‌ی گمنام فیلم تقاص به همراه داشته است.

جوزف منش؛ استعدادی از مدرسه‌ی اسکورسیزی

جوزف منش اگرچه تجریه‌ی چندانی در کارگردانی ندارد اما سال‌ها دستیار مارتین اسکورسیزی، کارگردان شهیر آمریکا، بوده است و نزد او به شاگردی پرداخته تا با پیچ‌خم‌های دنیای سینما آشنا شود.

پیش از ساخت فیلم تقاص، جوزف منش تنها کارگردانی یک فیلم کوتاه را در کارنامه‌ی هنری خود داشته است و از این منظر کارگردانی آماتور محسوب می‌شود.

به نظر بیشتر منتقدان تقاص جوزف منش روایت داستانی تکراری روی پرده‌ی نقره‌ای است، اما وجه تمایز او خلاقیت‌هایش در کارگردانی و نویسندگی فیلم تقاص است که او را بهتر از بسیاری از فیلم‌سازانی کرده است که به صورت سریالی در حال ساخت فیلم هستند.

تمام این عوامل منجر شده است که نخستین فیلم آقای کارگردان با استقبال نسبی از سوی علاقه‌مندان به پرده‌ی نقره‌ای دنبال شود و این فیلم امتیاز 6 را از منظر منتقدان دریافت کند.

اندر مصائب فیلمی «همنام»

شاید برای علاقه‌مندان به سینما به ویژه دوستداران فیلم اکشن نام این فیلم تکراری باشد و یادآور فیلم بازپرداخت با همین عنوان باشد که در سال 1991 به کارگردانی برایان هالگلند و بازی مل گیبسون ساخته شده بود.

در نسخه‌ی اولیه‌ی فیلم تقاص مل گیبسون پس از خیانت همسرش در جریان یک سرقت به دیوانه‌ای تمام عیار تبدیل شد که تمام دغدغه‌اش انتقام بود. اگر در دهه‌ی 90 میلادی خیانت همسر به شوهر موضوع داغی برای انتقام بود،30 سال بعد از آن و با دیجیتالی شدن جهان انتقام از گردانندگان بازارهای مالی و عامل بر باد رفتن سرمایه‌های مردم موضوع جالبی برای انتقام باشد، اتفاقی که هر از چند گاهی رخ می‌دهد و سرمایه‌های بسیاری را بر باد می‌‌دهد.

در فیلم بازپرداخت نیز شاهد آن هستیم که یک کارگزار جوان بورس در پی خیانت همکارانش به شش سال حبس محکوم می‌شود و پس از آزادی تمام فکر و ذکرش انتقام از کسانی است که به نحوی در محکومیت او نقش داشته‌اند. مت لووت بازیگر اصلی این فیلم است که در مقام انتقام‌جو ایفای نقش می‌کند.

نقش اول فیلم و بازیگری استرالیایی

مت لووت که فارغ‌التحصیل دانشگاه هنرهای زیبای استرالیاست، از عرصه‌ی کارگردانی وارد عرصه‌ی بازیگری شده است. فیلم کوتاه او با عنوان «دوست ناخواسته» در سال 2012 بهترین فیلم کوتاه در جشنواره‌ی فیلم کوتاه استرالیا شناخته شد.

وی پس از آن در چندین سریال استرالیایی به ایفای نقش پرداخته است و حضور او در فیلم جوزف منش، نخستین حضور او در سینمای آمریکا است.

برخی منتقدان معتقدند که مت لووت نتوانسته است به خوبی مل گیبسون از در ایفای نقش انتقام‌جو موفق باشد.

نقاط قوت فیلم  بازپرداخت (تقاص)

تقاص با بودجه‌ای اندک ساخته شد و بازیگران سرشناسی در آن حضور ندارند اما بازی خوب بازیگران، فضای تعلیق، برش‌های مناسب در فیلم از نقاط قوت فیلم تقاص محسوب می‌شود.

این فیلم 91 دقیقه‌ای در کالیفرنیا و لس‌آنجلس فیلمبرداری شده است.

تهیه‌کننده‌ی اصلی این فیلم شرکت فیلم‌سازی منش است و دیگر تهیه‌کنندگان این فیلم استودیوی چاپمن/ لئونارد و فری‌وی کم هستند.

نقل قولی از فیلم

آلکساندر پوشکا: بزرگترین تجربه‌ی زندگی من بود. وقتی محدودیت‌های قدرت خود را بشناسیم… این موضوع برای ما امنیت به ارمغان خواهد آورد.

تقاص را چطور ببینیم؟

این فیلم جذاب و اکشن سینمایی را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر  VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.