فیلم هشتصد درامی تاریخی و جنگی بر اساس رویدادی واقعی

فیلم هشتصد درامی جنگی و تاریخی است به کارگردانی مشترک گروهی از کارگردانان چینی از جمله گوان هو. فیلمنامه بر اساس داستانی واقعی نوشته شده است. در سال 1937 دفاع از انبار سیهانگ در طول جنگ دوم چین و ژاپن واقعه ای مهم و حماسی لقب گرفت و فیلم هشتصد با نگاه به این رویداد جنگی ساخته شده است. فیلم از نظر تجاری موفق بود و فروش آن در حدود 461 میلیون دلار در سال 2020 بود.

نگاهی به زمینه داستانی فیلم

قبل از جنگ جهانی دوم و شعله ور شدن این فاجعه خانمان‌سوز چینی ها درگیر جنگی بزرگ با امپراتوری ژاپن بودند. گوان هو برای ساخت فیلمش درست به سراغ همین نقطه تاریخ می رود و دست روی ماجرایی می گذارد که در تاریخ چین برای مردم با حماسه پیوند خورده است.

ماجرای یه مقاومت جانانه در فیلم هشتصد

در روزهای ابتدای جنگ دوم چین و ژاپن، ارتش امپراتوی ژاپن به شانگهای حمله کرد. این حمله و دفاع چینی در تاریخ به نام نبرد شانگهای شناخته می شود. پس از 3 ماه ارتش چین به علت خطر محاصره مجبور به عقب نشینی شد. در این میان اما انبار سیهانگ موقعیتی حساس داشت و باید از آن در مقابل لشکر سوم ارتش سوم امپراتوی چین محافظت میشد. سرهنگ دوم ژی ژینوان همراه با 452 افسر و سرباز این وظیفه را به عهده گرفتند تا در مقابل 20 هزار سرباز ژاپنی از انبار سیهانگ محافظت کنند.

درباره مراحل ساخت فیلم

گوان هو کارگردان فیلم هشتصد نزدیک به 10 سال خود را برای ساخت این فیلم آماده میکرد و ایده این درام جنگی در ذهنش بود. جالب است بدانید این فیلم اولین فیلم تجاری چینی است که تماما با استفاده از دوربین های آی مکس ساخته شده است.

تیم تولید مجموعه ای از 68 ساختمان را با مساحتی نزدیک به 13333 متر مربع در شرق چین بنا کرد. بودجه فیلم هم نزدیک به 80 میلیون دلار بود.

نقطه عطفی در تاریخ سینمای جنگی چین

در فیلم هشتصد می توان از جلوه های بصری به عنوان یکی از نقاط قوت یاد کرد. ژوانگ هو در مقام کارگردان از ابزارهای مثل موسیقی، دوربین های آی مکس، بدلکاری های کم نقص و صحنه های اکشن استفاده کرده است تا هشتصد را متفاوت از فیلمهای گذشته جنگی در چین بسازد، فیلمی که برخی آن را جاه طلبانه ترین فیلم چینی جنگی میدانند. فیلم هشتصد نشان داد که سینمای چین میتواند برای هالیوود رقیبی در حوزه فیلمهای جنگی پرفروش مثل دانکرک و 1917 باشد.

سکانسهایی تماشایی در هشتصد

فیلم هشتصد آمیخته ای ازدرامی احساسی و صحنه های فوق‌العاده جنگی است. به عنوان مثال می توان به سکانسی اشاره کرد که ارتش ژاپن به سبک جنگ تروا در داستان ایلیاد و اودیسه هومر، می خواهند با استفاده از سپرهایشان به ساختمان انبار نفوذ کنند. تنها راه متوقف کردن این سربازان ژاپنی حمله انتحاری و فداکارانه توسط سربازان چینی است. عده ای از سربازان با بستن نارنجک به خودشان پایین میپرند تا جلوی نفوذ ارتش ژاپن را بگیرند. هر سرباز که میپرد در آخرین کلماتش نامش را فریاد میزند که آن سمت رودخانه این فریاد و اسم به گوش هم وطنانش میرسد. این فریاد اسمها که صاحبانشان لحظاتی بعد مرگ را تجربه میکنند، تلاشی هستند برای فراموش نشدن و ماندن؛ ماندن و بقایی که درست در نفطه مقابل مرگ است. از دیگر صحنه های شورانگیز فیلم میتوان به صحنه تلاش سربازان چینی برای برافراشته نگاه داشتن پرچم میهن اشاره کرد که عده زیادی بر سر آن کشته می شوند.

فیلم هشتصد را چطور ببینیم؟

هشتصد را با کیفیت  HD و دوبله فارسی می توانید در سایت کافه مدیا تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک رسانه تلاش کرده است تا سینما را فارغ از محدودیت های جغرافیایی و زمانی در دسترس شما قرار دهد.