فیلم آمستردام روایتی تاریخی درباره‌ی نقشه‌ی قتل روزولت

فیلم‌های تاریخی به ویژه وقتی پای سیاستمداران بزرگ به آن باز شده باشد همیشه از جذابیت برخوردار بوده است. اما وقتی قرار باشد در این فیلم‌ها توطئه‌ای نهفته علیه این شخصیت‌ها روایت شد جذابیت آن دو چندان می‌شود.
از این رو، فیلم آمستردام به دلیل روایت توطئه‌ای علیه فرانکلین روزولت از اهمیت بالایی برخوردار است. توطئه‌ای که در دهه‌ی 30 میلادی علیه این شخصیت سیاسی مهم تاریخ معاصر آمریکا ترتیب داده شد.
فیلم آمستردام با بودجه‌ی 80 میلیون دلاری و حضور بازیگران برجسته و شناخته‌ شده‌ی هالیوودی همچون «کریستین بیل»، «مارگوت رابی» و «جان دیوید واشنگتن» و حضور کوتاه «رابرت دنیرو» سرو صداهای بسیاری به راه انداخت. این فیلم با بودجه‌ی 80 میلیون دلار ساخته شد و در سال 2022 اکران شد اما بازتاب‌های مختلفی داشت.

نگاهی به داستان فیلم آمستردام

داستان با دو قتل در دهه‌ی 30 و در آمریکا آغاز می‌شود. نخست زنی است که در خیابان‌های شلوغ نیویورک به سمت محل حادثه می‌رود و دوم مسموم کردن پدرزنی است که از نظامی است. این صحنه به اندازه‌ی کافی برای شروع فیلم هیجان انگیز است اما فیلم این طور باقی نمی‌ماند و شروع به روایت دیگر جزئیات فیلم می‌کند.
فیلم آمستردام آکنده از فلش بک‌های تاریخی است و یکی از آن فلش‌بک‌ها رفتن به سال 1918 است؛ سال پایان جنگ جهانی اول و نمایش وضعیت آشفته‌ی اروپای پس از جنگ. در میان آشفته بازار اروپای ویران پس از جنگ شاهد دوستی سه نفری هستیم که زندگی هیپی‌واری دارند.
در ادامه آنها را در 1930 می‌بینیم در حالی که هر یک از آنها برای خود نامی دست و پا کرده‌اند. اما ماجرای قتلی در خیابان‌های نیویورک آنها را در کنار هم قرار می‌دهد تا پرده از این راز بردارند. به ناگهان متوجه می‌شوند که تنها شاهدان این قتل خود آنها هستند و از این رو مظنونان این قتل نیز محسوب می‌شوند.

فرمول ستارگان جدید

حضور بازیگرانی همچون «کریستین بیل»، «مارگوت روبی» و «جان دیوید واشنگتن» در این فیلم و درخشش بازی آنها بازخوردهای بسیاری برای فیلم داشت. به طوری که بسیاری از استودیوهای فیلم‌سازی به ترکیب حضور آنها برای فیلم‌های بعدی فکر کردند.
راهی برای فرار از لودگی‌های «کریس راک»
«کریستین بیل» و «کریس راک» در طول فیلمبرداری این فیلم به جز بازگویی دیالوگ‌ها اصلا با هم حرف نمی‌زدند. عوامل فیلم درباره‌ی چرایی این موضوع گفتند که به دلیل شوخی‌ها و لودگی‌های بیش از حد «کریس راک» در زمان تمرین، «کریستین بیل» تصمیم گرفت دیگر با او صحبت نکند.
«کریس راک» در انجام شوخی‌های بی مزه بسیار مشهور است و نمونه‌ی بارز او شوخی با زن «ویل اسمیت» در جریان مراسم اسکار بود که موجب شد «ویل اسمیت» از کوره در برود و چکی را نثار او کند. این کشیده‌ی تاریخی برای «ویل اسمیت» بسیار گران تمام شد.

کارگردانی پس از هفت سال سکوت در فیلم آمستردام

یکی از نکات جالب فیلم «آمستردام» کارگردان آن است. «دیوید او. راسل» همان کارگردانی است که با فیلم اولش توانست بسیاری از موفقیت‌ها را پشت سر بگذارد. نخستین فیلم او با بودجه‌ی 200 هزار دلار ساخته شد اما موفقیت چشمگیری در گیشه نصیبش شد و توانست یک میلیون و چهارصد هزار دلار فروش داشته باشد.
«دیوید او. راسل» پس از سال 2015 و ساخت فیلم «جوی» فیلم دیگری نساخت و حالا پس از هفت سال به سراغ یک موضوع تاریخی برای ساخت فیلم رفته است. فیلمی که پس از اکران نتوانست چندان نظر منتقدان را به خود جلب کند.

آمستردام را چطور ببینیم؟

همراه کافه مدیا باشید و از تماشای این اثر لذت ببرید. فیلم آمستردام را برای علاقمندان سینما با کیفیت HD و زیرنویس اختصاصی در کافه مدیا آماده کرده‌ایم تا از تماشای آنلاین آن لذت ببرید. کافه مدیا از فیلم های ژانرهای تاریخی و حماسی مانند فیلم گلادیاتور گرفته تا فیلم های متفاوتی مانند مردان کمپانی سبدی متنوع برای علاقمندان حوزه فیلم و سریال آماده کرده است