فیلم سنتوریون روایتی از شکست لژیون امپراتوری رُم در انگلستان

سنتوریون (Centurion) فیلمی در ژانر درام، تاریخی و اکشن به کارگردانی نیل مارشال، کارگردان انگلیسی، است. این فیلم مملو از صحنه‌های کشتار خونین درباره‌ی لژیون نهم امپراتوری رُم باستان در جنوب انگلستان است.

اگر از دوستداران فیلم گلادیاتور هستید یا اینکه به جنگ‌های رُم باستان علاقه دارید، فیلم سنتوریون فرصتی برای مشاهده‌ی تاریخ این امپراتوری با شکوه تاریخ است. نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی عنوان فیلم این است که در ابتدا نام فیلم «لژیون نهم» نام داشت اما هنگام اکران به «سنتوریون» تغییر نام داد.

سنتوریون به چه معنی است؟

سنتوریون واژه‌ای است لاتین که یادگاری از گسترش زبان لاتین (زبان امپراتوری رُم) در سرزمین انگلستان است و واژه‌ی Century به معنای قرن نیز از آن مشتق شده است. سنتوریون در زبان لاتین اصطلاحی نظامی بود و در سلسله مراتب ارتش امپراتوری رُم به افرادی اطلاق می‌شد که در لژیون رُم فرماندهی 100 نفر را بر عهده داشتند.

سنتوریون‌ها وظیفه داشتند به هنگام نبرد از خود دلاوری و درایت نشان دهند و از جان سربازان تحت اختیارشان به خوبی مراقبت کنند و تا سر حد مرگ بجنگند. یک سنتوریون باید بر دشمن پیروز می‌شد یا پیش از شکست در راه افتخار روم کشته می‌شد. هرگونه تعلل و اشتباه در میدان نبرد محاکمه و اعدام سنتوریون را در پی داشت. فیلم «سنتوریون» معطوف به این وجه از این اصطلاح نظامیِ رومی است.

فرمانده‌ای در پی انتقام از انگلیسی‌ها

فضای فیلم سنتوریون در قرن دوم میلادی می‌گذرد. رومی‌ها بعد از فتح نیمه‌ی جنوبی بریتانیا، در نیمه شمالی و در برابر قوم «پیکِت» (اسکاتلندی‌های امروزی) متوقف می‌شوند و به دلیل حملات پارتیزانی تلفات زیادی در جنگ می‌دهند.

یکی از فرماندهان سنتوریون به نام «کویینتوس دایس» در یکی از حملات نامنظم اسکاتلندی‌ها اسیر می‌شود اما در ادامه‌ی فیلم موفق به فرار می‌شود و به لژیون رومی می‌پیوندد که برای پایان دادن به جنگ به شمال اعزام شده است. در پایان فیلم «سنتوریون» نیز شاهد رویارویی لژیون تازه اعزام شده با انگلیسی‌ها هستیم.

فیلم سنتورین راوی واقعیتِ تاریخی یا افسانه؟

پس از ساخت و اکران فیلم انتقادهای فراوانی به فیلم سنتوریون شد زیرا در کتاب‌های تاریخی آمده است که این گروه از لژیون امپراتوری رُم ناپدید شد و به طور دقیق سرنوشت آنها مشخص نیست.

در نشست مطبوعاتی این فیلم نیل مارشال اعلام کرد که فیلم بر اساس یک افسانه نوشته شده و هیچ ادعایی هم درباره‌ی تاریخ ندارد. او همچنین عنوان کرد که علاقه به رم باستان نیز ریشه در عشق پدرش به تاریخ دارد که از کودکی او را با تاریخ آشنا کرد.

فیلمی که روی پرده‌ی سبز فیلمبرداری نشد

یکی از روش‌های امروزی برای ساخت فیلم‌های تاریخی تصویر برداری آنها روی پرده‌ی سبز است زیرا با این کار و استفاده از جلوه‌های ویژه هزینه‌ی ساخت فیلم بسیار پایین می‌آید.

نیل مارشال، کارگردان «سینتوریون» عنوان کرده که پس از پایان نگارش داستان قریب به دو سال با مدیر فیلمبرداری درباره‌ی صحنه‌های فیلم کلنجار می‌رفته است و سرانجام به این نتیجه رسیده‌اند که فیلم «سنتوریون»به هیچ وجه نباید روی پرده‌ی سبز فیلمبرداری شود.

نیل مارشال از کارگردانان کاربلد حوزه وحشت شناخته می‌شود و داده‌های تاریخی درست و دقیقی را به یک افسانه قدیمی درباره کشتار رومی‌ها در شمال بریتانیا اضافه کرده است و اطلاعات و نماد‌های دقیقی از آن دوران تاریخی به تماشاگر ارائه می‌کند.

ساخت فیلم تاریخی سنتوریون با مشارکت یک کمپانی فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی انجام شده است. تمام لوکیشن‌های فیلم در اسکاتلند فیلمبرداری شده است و برای ساخت آن 12 میلیون دلار هزینه شد. اما این فیلم 90 دقیقه‌ای در پایان چندان نتوانست درآمدزایی کند و فقط توانست نیمی از بودجه‌ی هزینه شده را بازگرداند.

فیلم سنتوریون را چطور ببینیم؟

این فیلم تاریخی و اکشن سینمایی را می‌توانید در رسانه کافه مدیا به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. کافه مدیا به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید. همین حالا میتوانید تنها با یک کلیک فیلم مورد علاقه‌تان را با دوبله فارسی و کیفیت HD در کافه مدیا تماشا کنید